SİLİVRİ’DE DEPREM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

SİLİVRİ’DE DEPREM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

SİLİVRİ’DE DEPREM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ
06 Şubat 2020 - 17:43

Silivri Belediyesi Önder Yılmaz Salonu’nda deprem çalıştayı düzenlendi. Uzman isimler depremin yıkıcı etkilerinden korunma yolları konusunda Silivrilileri bilinçlendirdi.

Silivri Kaymakamlığı, Silivri Belediyesi ve Silivri Dayanışma Platformu işbirliğinde “Yuvanız Yıkılmasın” teması ile organize edilen “Deprem Çalıştayı” Silivrililerin yoğun katılımı ile gerçekleşti. Silivri Belediyesi Önder Yılmaz Salonu’nda düzenlenen çalıştayda deprem bölgeleri, depreme karşı tedbirler ve korunma yolları ve kentsel dönüşüm gibi birçok konu masaya yatırıldı. İki oturum olarak gerçekleştirilen çalıştayın ilk oturumda İnşaat Mühendisi Hüseyin Turan, Profesör Doktor Şükrü Ersoy, İnşaat Mühendisleri Odası Temsilcisi Mustafa Yazıcı, Jeoloji Mühendisi Umut Alaner, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Zemin İnceleme Müdürü Kemal Duran konuşmalarını yaptı. İkinci oturumda ise İnşaat Mühendisi Mustafa Yazıcı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Yetkilisi (AFAD) Tezcan Buçan, Anadolu Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Sorumlusu Osman Türk ve Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Harun Akkan depremi birçok yönüyle tartıştı.

BAŞKAN YILMAZ: “NELER YAPABİLİRİZ ONU KONUŞALIM”

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, çalıştayda yaptığı konuşmada kentsel dönüşüm konusuna dikkat çekti. Silivri’nin zemin etütlerinin yapılması ve bina stokunun belirlenmesi konusunda çalışmalar başladığını detaylı aktaran Başkan Yılmaz, şunları söyledi: “Deprem Türkiye’nin, İstanbul’un, hayatının tam ortasında. Türkiye coğrafyasının tam ortasından iki büyük fay hattının geçtiği düşünülürse, büyük depremlerde yaşadığımız acıları beraberce paylaştığımızı varsayarsak, 1999 yılındaki o büyük depremden sonra yeni bina yapımında ders çıkarsak da, eski alışkanlıkları bırakmak konusunda sınıfta kaldık. İstanbul’da yaşanacak bir depremin etkisi Erzincan, Bingöl, Elazığ, Sivrice’deki gibi olmaz. Çıkarmamız gereken dersleri maalesef çıkarmıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin geçen ayki meclisinde Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanı olarak söz aldığımda, konuşmam gereken birçok gündem maddesi vardı. Ben hepsini bir kenara bıraktım 20 dakikalık konuşma süremin tamamını, bizim de merkez üssü olma ihtimalimiz yüksek olan bir İstanbul depremine ayırdım. Orada 39 belediye başkanı ve Ekrem Bey’e söyledim, burada da söylüyorum; ‘Tabii ki konuşalım, farkındalık yaratalım. Ama bu farkındalığı artık konuşarak değil yaşayarak hayata geçirelim. Ben konuşmaktan çok sıkıldım. 40 tane belediye başkanıyız ama arpa boyu ilerlenemeyen bir kentsel dönüşüm hadisesi var. Bu konuda herkes şapkasını önüne koysun ve sorumlu aramasın. Neler yapabiliriz onu konuşalım.’ dedim. Bütün yerbilimciler, deprem profesörleri, İstanbul’da bir büyük deprem yaşanacağında hemfikir. Merkez üssü ama burası olur ama Gölcük olur, yaşanacak büyük bir depremle kötü bina stokunun bundan etkileneceği konusunda herkes hemfikir. Artık bir eylem planının, bir projeksiyonun, bir stratejinin ortaya konması gerektiğini ifade ettim. Bakın depremde kaybedeceğimiz insanların siyasi partisi konuşulmayacak, ideolojik görüşü konuşulmayacak.”

HALKA AÇIK DEPREM PANELİ YAPTIK

Göreve geldikten hemen sonra bir deprem paneli planladıklarını ve hemen yapıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, şöyle devam etti: “Biz insan hayatını bu işin merkezine koyan bir çalışma prensibi ile bu kentsel dönüşüm hadisesini, kötü bina stokunun yeni binalarla değiştirilmesinin çalışmasını, bir yerden başlayıp hızlı bir şekilde gerçekleştirmeliyiz. 8 Nisan’da mazbatamızı alıp göreve geldikten hemen sonra aynı ay içerisinde Doğa Hareketleri İzleme Derneği’nin Silivri’de bulunan 3 tane Deprem İzleme İstasyonunu, Dernek Başkanı ile gezdik. Akabinde Ağustos ayında bir deprem paneli yapmak üzere sözleştik. Çeşitli sebeplerden dolayı ertelediğimizde, 24 ve 26 Eylül tarihlerinde Silivri’de 4.8 ve 5.8 depremleri ile sallandık. Bu iki deprem öncesinde planladığımız paneli, Silivri’de halka açık olarak gerçekleştirdik. Bilim adamlarını davet ettik, esasında katılım çok azdı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ HAZIRLIKLARI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçen yılın başında İstanbul’daki büyükşehir ve ilçe belediyelerinden bir belge istedi. Bu belge Kentsel Dönüşüm Stratejik Belgesi. Bakanlık açısından bu belgenin anlamı da şu; Silivri Belediyesi Kentsel Dönüşüm Stratejik Belgeni ivedilikle hazırla ve önce İstanbul Büyükşehir Belediyesine, sonra da bakanlığımıza teslim et, onaylat. Belgeyi kısaca anlatayım; Silivri’de imar planları içerisindeki tüm zeminlerin etütlerinin, jeolojik etütlerin yapıldığı, yine taşkın ve afet alanlarının, heyelan bölgelerinin tespit edildiği, bina stokunun ne durumda olduğunu özetleyen ayrıntılı bir belge. Bu belge neticesinde kentsel dönüşümün hangi caddeden, hangi mahalleden, hangi bölgeden başlaması gerektiğine karar verilecek. İmar alanı içindeki hangi bölgede kesinlikle ve kesinlikle yapılaşma olmaması gerektiğine ışık tutacak.”

İBB İLE 3 DEFA GÖRÜŞEREK 4500 HEKTAR ALANDA ETÜT YAPILMASINI İSTEDİK

Zemin etüdü bulunmayan 4500 hektar alanla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler yaptığını aktaran Başkan Yılmaz, şunları ifade etti: “Silivri’de 16500 hektar imara açık alanımız var ama maalesef üzülerek söylüyorum 4500 hektarlık alanda hiçbir jeolojik etüt olmadan yapılaşma yapılmış. Bu kaygı verici! Biz bu süre içerisinde 4500 hektarın, jeolojik etütlerinin yapılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetim ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı ve İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı ile 3 defa toplantı yaptık. Onlara teşekkür etmek istiyorum. Silivri’de 4500 hektarlık alanın jeolojik etütleri hızlıca yapılması gerektiğini kendilerine anlattık. Yine birçok ilçede yapılan mikro çalışmaların Silivri’de yapılması gerektiğini, Silivri’nin 1/100.000, 1/5000, 1/1000’lik planlarının Büyükşehirle, Çevre Şehircilik Bakanlığıyla ve bu Kentsel Dönüşüm Stratejik planıyla birbiriyle eş zamanlı yürümesi gerektiğini anlattık. Yanılmıyorsam bu belgeyi İstanbul’daki 39 ilçeden yalnızca 3 tanesi teslim etmiş. Yani bu konuyla ilgili olarak Silivri’nin de içinde bulunduğu 36 ilçe hiçbir çalışma yapmamış.”

EKONOMİK YÜKÜNE BAKMADAN İHALE ETTİK

Silivri’nin Kentsel Dönüşüm Stratejik Planının çıkarılması için ihale yaptıklarını söyleyen Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çevre Bakanlığıyla görüştük. Ekonomik anlamda, lojistik anlamda ve teknik anlamda destek istedik. Baktık ki taleplerimiz çok kabul görmüyor biz de paraya bakmadık, imkânsızlığa bakmadık, Kentsel Dönüşüm Stratejik Belgesi’nin ihalesini yaptık. Profesyonel bir şirket geldi ve 1 aydır çalışıyor. Ekipte şehir plancıları, jeologlar, inşaat mühendisleri ve mimarlar var. Mayıs ayı gibi Kentsel Dönüşüm Stratejik Belgesini masamızın ortasına koyacağız. Ama esas iş buradan sonra başlayacak. Çevre Bakanlığı ayağı, İBB ayağı, Silivri Belediyesi ayağı ve bu salondaki Silivrili vatandaşlarımız ayağı. Kentsel dönüşümde bize de, vatandaşlarımıza da çok iş düşecek. Yine Silivri Dayanışma Platformu gibi bu işi kendine dert edinmiş sivil toplum kuruluşlarına da iş düşecek. Her birimiz bu konunun bir ucundan tutup, bu işi başlatıp 5 yıl içerisinde nereye taşıyabiliriz onu tartışmalıyız. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun da İstanbul’da yenilenecek bina konusunda 5 yıl içerisinde bir hedefi var. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da bir hedef belirleyerek 5 yıl içinde 1 Milyon binanın yenilenmesi gerektiğini ve yenileneceğini söyledi. Bizim de Silivri’de yapmayı düşündüğümüz hedefi vatandaşlarımız ile beraber ortak bir şekilde ortaya koymamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARIMIZA DA ÖNEMLİ BİR İŞ DÜŞÜYOR

Bina yenilemesi konusunda Silivrilileri desteğe davet eden, gerekli ilgiyi göstermelerini dile getiren Başkan Yılmaz, konuşmasını söyle tamamladı: “Vatandaşlarımıza, Silivri'nin güzel insanlarına şunu da ifade etmek istiyorum; ‘Bir araba değiştireceğimizde 5 yaşındaki arabamızı götürüyor ikinci el olarak satıyoruz. Üzerine 100.000 lira, 75.000 lira, 50.000 lira gibi paralar koyup yeni bir araba satın alıyoruz. Ama 40 yıllık, 50 yıllık yaşadığınız binaları yepyeni, sıfır ve depreme dayanıklı bir bina haline getirebileceğiz dediğimizde vatandaşlarımız şunu söylüyor; ‘Benim metrekarem küçülmesin, cebimden param çıkmasın.’ Peki bu kentsel dönüşümü nasıl başaracağız? Kentsel Dönüşüm Stratejik Belgesi ışığında nasıl el ele vereceğiz, gönül gönüle vereceğiz? Ekonomik rant gütmeden, tamamen insan hayatı odaklı bir proje ile Silivri’deki Kentsel Dönüşüm hadisesini nasıl başaracağız? Ben Büyükşehir Belediyesi’nde de söyledim burada da söylüyorum; Göreve geldiğim günden beri bu konuya kafa yoruyorum. Üç defa Büyükşehir Belediyesi ile iki defa Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile görüştük. Bu yolda yalnız da kalsam, destek bulamasam da, gücümün yettiği yere kadar Kentsel Dönüşüm hadisesinin üzerine gideceğim. Ben Silivri’nin güzel insanlarının bu konuda hem Silivri Belediyesini hem de tüm paydaşları yalnız bırakmayacağından adım gibi eminim.” Vatandaşların sorularının da cevaplandırıldığı program plaket takdiminin ardından sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum