“RENKLERİN SIRRI” ÇİNİ SERGİSİ’NİN AÇILIŞI NEVMEKÂN SAHİL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“RENKLERİN SIRRI” ÇİNİ SERGİSİ’NİN AÇILIŞI NEVMEKÂN SAHİL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“RENKLERİN SIRRI” ÇİNİ SERGİSİ’NİN AÇILIŞI NEVMEKÂN SAHİL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
23 Şubat 2020 - 23:07

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen, sanatçı Emel Basut Gemici’nin “Renklerin Sırrı” ismini verdiği sergi Nevmekân Sahil sergi salonunda açıldı.
undefined

Emel Basut Gemici tarafından hazırlanan 60 çini eserinin yer aldığı serginin açılışı Üsküdar  Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in katılımıyla gerçekleştirildi. Düzenlenen sergiye sanatsever Üsküdarlılar yoğun ilgi gösterdi.
Serginin açılışında konuşan Başkan Türkmen, "Bugün güzel bir Nevmekân Sahil akşamındayız. Bu akşam Nev Galeri’de çok güzel eserler sergileniyor. Bugün de 3 Mart’a kadar devam edecek olan Çini sanatının ülkemizde en başarılı temsilcilerinden Emel Basut Gemici hanımefendinin sergisi Renklerin Sırrı sergimizin adı, gerçekten birbirinden değerli çok güzel eserler var. 60'ın üzerinde eser var. Çini sanatı tabii ki çok önemli çok güzel bir sanat, çini sanatını görünce kendimizi bizi görüyoruz. Çini sanatı biz demek, öyle düşünüyoruz. Her bir parça eser aslında tarihi bir vesikasıdır, bir belgedir. Hepsinin bir hikâyesi vardır. Yapılan sanatta bir hikâye var, tarihi bir olay var ve çok kalıcı bir sanattır. Taşa, toprağa, havaya, suya ve ateşe atılan imzadır çini sanatı. sağ olsun Emel Hanım kendisi bu işe adamış adeta sanatıyla pişmiş bir sanatçı diyoruz. Bugün çok güzel bir katılım var. Sergimiz 3 Mart'a kadar devam ediyor. Herkesi buraya davet ediyoruz " şeklinde konuştu.
undefined

Çini sanatçısı Emel Basut Gemici, “Üsküdar Belediyesinin düzenlemiş olduğu bu güzel mekânda açmış olduğumuz sergide çinilerimiz de atalarımızın başlatmış olduğu bir geleneği devam ettirmeyi amaçlıyoruz. Burası boğaza yakınlığı denize yakınlığı dolayısıyla sergide kullandığımız çinilerde genellikle martıları, balıkları kullandık. İstanbul’un koşturmacası içerisinde renkleri unutmuş bizler durup biraz nefes almak, biraz hayat bulmak için bu tür sanat etkinliklerine katılmak veya yahut da denize bakmak ve kuşların sesini dinlemeyi hatırlatmak amaçlıyoruz. Sergimiz 3 Mart’a kadar devam edecek sergimizi ziyaret edebilirler bize imkânları sağlayan Üsküdar Belediyesine sonsuz teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Birbirinden güzel Çini eserlerinin yer aldığı sergi sanatseverler tarafından beğeni toplarken sergi 3 Mart tarihine kadar Nevmekân Sahil’de gezilebilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum