İhanet benliğimizi esir almış
Sabri Balaman

Sabri Balaman

İhanet benliğimizi esir almış

28 Eylül 2018 - 01:30

Türkiye, dünyada süper güç olmak üzere ciddi adımlar atmaya başlayan ve Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın dış politika anlayışıyla dünya devletleri arasında sözü geçen bir devlet olma yolunda hızla ilerliyor. Bu gözle görülen gerçeği yalnızca içimizdeki sözde vatansever laik kesim inkâr ediyor. İnkâr etmekle kalmıyor ve karalamak, kara propagandasını yapmak amacıyla pireyi deve yapıyor; kendi milletine, kendi topraklarına, kendi vatanına en büyük zararı veriyor. 

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde ilki düzenlenen Teknofest’in birçok çarpıcı yönünü büyük bir ilgiyle takip ettik. Vatandaşların ve özellikle gençlerimizin yoğun ilgisi altında takip edilen Türkiye’nin ilk teknoloji festivalinde karadan havaya kadar pek çok gösteriye ve başarılı çalışmalara şahit olduk. Teknolojide yerli üretime dikkat çeken festivalde ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri başta olmak üzere gençlerimiz ön planda tutuldu. 

Festivalin özellikle gençlere yönelik olmasının altında derin bir mesaj yattığını söylemek elbette mümkündür. Türkiye üreten bir ülke olma yolunda hızla ilerliyor. Üreten bir devlet olmanın temelinde ise gençlere yatırım yapmak yatar. Gençlerimizi çağlara yön verecek olan teknolojiyle tanıştırmanın, kaynaştırmanın geç kalınmış büyük adımlarını atmak bu ülkede artık bazı şeylerin değiştiğini ve gün geçtikçe daha da iyiye gideceğini gösteriyor. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi “Günümüz dünyasında gerçek anlamda bağımsızlığın birinci şartı teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülke konumuna ulaşmaktır.’’ Bağımsızlığımızı elde etmek adına Ak Parti hükümetinin vermiş olduğu bu yoğun çabaları görmezden gelmek ve devleti yalnızca suçlamak adına, gerçekleştirilen başarılı çalışmalarda dahi kusur aramak yalnızca Batı’nın kölesi olmaya meyli olan alçakların işi değil de nedir?

Gelelim inkârcı sözde vatanseverlere… Çağın yeniliklerine ayak uydurarak ve yeniliklere ayak uydurmanın ötesinde yenilikler icat ederek çağa yön vermeye hazırlanan bir nesli propaganda yaparak hükümetten uzaklaştırmaya çalışan bir güruh mevcut. Bunu yaparken gülünesi derecede komik sebepleri öne süren bazı vatandaşlar Teknofest’i de hükümeti karalamaya çalıştıkları gibi karalıyorlar. ‘’Ayağımız toz toprak oldu’’, “Alana yürüme mesafesi çoktu…’’, “Teknoloji silahtan mı ibaret, neden sadece savunma sanayiine yönelik çalışma var?’’ gibi gülünç tepkilerden “Havalimanı işçilerine destek vermek için festivale katılmıyoruz’’ kampanyalarına kadar karalamak için ellerinden geleni yaptılar. 

Yahu dünyanın en büyük havalimanlarından birinde düzenlenen bir festivalde bırakın da yürüme mesafesi olsun… Süper güç olma yolunda ilerleyen bir devleti bırakın da savunma sanayiinden yapay zekâya kadar her alanda üretim yapabilsin… Festivali sırf karalamak amacıyla takip eden bir kitlenin eleştirileriyle yorumlamak yalnızca gelişime karşı bir topluluğun yapacağı iştir. Hani yenilik istiyoruz ya, hani çağdaşlık istiyoruz ya… Nerede bu yenilikçi, çağdaş zihniyetiniz? Karşı geldiğiniz ve saygı duymayı yıllardır beceremediğiniz zekâların başarılarıyla ön planda olması mıdır yoksa sizleri rahatsız eden? 

Hükümetin son zamanlarda gençlere yönelik yatırımlarını artırmasından da anlıyoruz ki yeni neslin bilinçli, yenilikçi ve üretken olması için birçok imkân oluşturulmakta. Teknofest gibi ses getiren ve gençlerin ilgisini üzerine çeken etkinliklerin artırılması gençlerimizin topluma daha faydalı bireyler haline gelmesini sağlıyor. Bu anlamda özellikle gençlerin sürekli zihin güncellemeleriyle hem çok okuyarak hem de çok gezerek gelişimlerini tamamlamalarının ülkemiz adına faydalarını artıracağına inanıyorum. 

Gençlerimiz için bütçeler oluşturulmalı ve oluşturulan bu bütçelerle dünyanın farklı kültürlerine, yeniliklerine, teknolojik gelişmelerine de tanıklık ederek “Daha iyisini kendi ülkemiz adına nasıl yapabiliriz?’’ Fikriyle imkânlar tanınmalı. 

Festivale katılan ve yarışmalarda zekâlarını konuşturan gençlerimizin farkını ortaya çıkarmalı; dünyadaki diğer genç zekâlarla yarışacak imkânları onlara sunmalıyız. 

Hükümetimizi bu anlamda gerçekleştirdiği çalışmalardan dolayı destekliyor ve gerçekleştirilecek olan tüm çalışmalarda da gençlerimize başarılar diliyorum.

İletişim için: Twitter: @sabribalaman

Facebook: sabri.balaman

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar