Müslüman,müslümanın derdiyle dertlenmeli kardeşini yanlız...
Mustafa ALEMDAROĞLU

Mustafa ALEMDAROĞLU

Müslüman,müslümanın derdiyle dertlenmeli kardeşini yanlız bırakmamalı...

02 Ocak 2018 - 13:02

“Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez ve onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim bir müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse, Allah da onun ihtiyacını giderir. Kim bir müslümanın sıkıntısını giderirse, Allah da kıyamet gününde onun sıkıntılarından bir sıkıntıyı giderir. Kim de bir müslümanın ayıbını örterse, Allah da kıyamet günü onun ayıbını örter”

Abdullah b.Ömer’den rivayetle Resulullah sallallahu aleyhi ve selem şöyle buyurmuştur;

“Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez ve onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim bir müslüman kardeşinin ihtiyacını görürse, Allah da onun ihtiyacını görür. Kim bir müslümanın sıkıntısını giderirse, Allah da kıyamet gününde onun sıkıntılarından bir sıkıntıyı giderir. Kim de bir müslümanın ayıbını örterse, Allah da kıyamet günü onun ayıbını örter”

Bu hadis-i şerifin tamamı olmasa da bir kısmı İbn Mâce de ve muhtelif eserlerde de geçmektedir;

Peki sormak gerek kendimizden başlayarak biz bu hususlara ne kadar uyuyoruz yada hayatımızda ne kadar Allah  katında kardeşlerimize sahip çıkıyoruz.

Akşam yatmak için başımızı yastığa koyduğumuzda hiç muhasebe ediyormuyuz kendimizi dünyada müslümanlar üzerinde dönen oyunlara hiç kafa yoruyormuyuz.

bu düşünceleri aslında her gün yapsak müslümanların derdiyle dertlensek  etrafımızdaki dedikodudan uzak islamı düstürla hareket etsek ona göre yaşasak ne olur sizce..?

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar