Doğru Yere Doğru İmza
Meliha BALAMAN

Meliha BALAMAN

Doğru Yere Doğru İmza

01 Kasım 2017 - 11:36

Bazı yanlış anlaşılmalarımız yanlış anlatımlarımızla paralel. Üslubumuz bizi netliğe ulaştıracak en temel özelliğimiz. Kendimizi bulanıklığın tam ortasında bulduğumuzda, bir çıkmaz içerisinde kendimizi nasıl ifade edeceğimizi aradığımızda kilit nokta üsluptur. İsterseniz içinde bulunduğunuz durumun tek haklı kahramanı olun, üslubunuz yanlışsa birden haksız bir insan oluverirsiniz. Belki cümleyi kurma şeklinizdeki, belki tavrınızdaki, belki de ses tonunuzdaki bir hata sizi yanlış anlaşılmaya itebilir.

İnsanlarla kurulan ikili ilişkilerde kendinizi karşınızdaki insanın size yaklaşımına göre sınırlandırırsınız. Karşılıklı bir samimiyet kurma durumunda gelindiği kadar gider, durulması gereken yerde durursunuz. Ancak bazı anlarda ilişkilerdeki kopukluk nedeniyle adım atsanız boşluğa, olduğunuz yerde dursanız geriye gideceğinizi düşünürsünüz. İşte bu noktada kullanılacak üslup sizi ileriye sağlam bir adım atmaya itecek önemli unsurlardan biridir. Bu yüzden durumları doğru analiz edebilmek size üslup noktasında da birkaç adım önde olma avantajını sağlayacaktır. Sinirlenen bir insanı bilerek daha fazla çıldırtmak istemiyorsanız onu sakinleştirecek bir ses tonuyla konuşmanız gerektiğini bilirsiniz. Bir insanın size kırıldığını fark ettiğinizde yine aynı şekilde onu daha çok kırmak istemiyorsanız biraz daha merhametli davranırsınız. Bunlar sorun çözmeye yönelik üsluba verilebilecek örneklerdir.

Üslup, imzanın karakterde vücut bulmuş hali iken imzayı yanlış noktaya atmanın ters etkiler yaratacağını bilmeliyiz. Doğru yerde doğru üslupla kurduğunuz her cümle sizi doğru anlaşılmaya biraz daha yaklaştıracaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar