Hak etmedim..
Erdoğan Yılmaz

Erdoğan Yılmaz

Hak etmedim..

14 Mayıs 2018 - 00:36

Ben Erzincan iline bağlı İliç kazasının,Yakuplu köyündenim. Annem ve Babam o bölgelerde doğmuş bir süre sonra hayat şartlarından dolayı İstanbul'a göç etmişler. Bizler altı kardeş üçümüz köyümüzde,üçümüzde Üsküdar'da doğduk. Şimdi hepimiz burada mutlu bir şekilde yaşıyoruz. 
Köyümüze 8 km. mesafede ''Çöpler''adında bir köy var. Var diyorum ama,aslında var'dı olacak. Tam bir doğa katliamının yaşandığı bir köy. Amerikan menşei Kanada şirketi olan Anagold o bölgede tam 15 bin hektarlık bir alanda sondaj ve maden çıkartma ruhsatı almış. 
Bir şekilde prosedürler yerine getirilmiş,hali  hazırda çalışmalar devam etmektedir.
Şimdi sıra bizim köye geldi. Bizim köyde çalışabilmeleri için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirilmesi) raporu almaları gerekir.Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı ÇED Genel Müdürlüğünün ikna etmeleri gerekiyor. Yani burada yapılacak olan çalışmaların bölgeye bir zarar vermeyeceğini ispatlamaları gerekiyor.
Bir rapor hazırlamışlar ki... Evlere şenlik, ne tarih umurlarında, ne kültür, ne insan hakları...
Alacakları önlemlerle bölgeye zarar vermeyeceklerini söylemişler. 
Biliyorsunuz bu altın arama işi siyanür denilen zehirle yapılıyor. Yani bu zehir topraktaki altını sıvılaştırıp ayrıştırmayı sağlıyor.Siyanür bir zehir. Asla doğa da yok edilemiyor. Direk toprağa ve suya karışıyor. Gerisi  malum.
Hadi diyelim ki ülkemizin menfaatleri için burayı izole edip,sonuçlarına katlanalım. Ne için yapacağız bunu? Şirket devlete sadece %2 pay veriyor.  KDV yok.
Arkadaş bu nasıl bir mantık,nasıl bir uygulama şekli? 
Ekonomimizin çok ihtiyacı olduğu dönemde, Yüce Rabbi'mizin bizlere vermiş olduğu böyle bir imkanı yabancılara altın tepsi de sunuyoruz.
İnanılır gibi değil!
Bizlere insan hakları dersi veren,Ülkemizi talan edip gerçek sahiplerini yok sayarak,istedikleri gibi at koşturuyorlar. Tarih,Kültür,İnsan Hakları,Doğa'nın katledilmesi umurunda mı yabancının
Alacağını alacak...Çekip gidecek
Bizler de katledilen topraklarla baş başa kalacağız. 
O topraklar ki...Atalarımızın uğruna savaşlar yaptığı,şehitler verdiği...
Bize ağlayarak bakacak...
''BEN BUNU HAK ETMEDİM'' dercesine... 

                                                                                                                                              SAĞLICAKLA KALIN..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar