Arınma Detoksu İle Gün Geçtikçe Bulanıyoruz!
Diyetisyen Gökçegül AYDIN

Diyetisyen Gökçegül AYDIN

Arınma Detoksu İle Gün Geçtikçe Bulanıyoruz!

08 Eylül 2018 - 13:41

Herkese merhabalar, Bayram sonrası bu arınma detoksları ile ilgil birçok mesaj aldım. Bu programı uygulayabilir misiniz? Uygularsam 1 haftada kaç kilo gider? Bana şok yapar mısınız? Önce şu konuda anlasalım, sizler besin değilsiniz bende derin dondurucu değilim! Kendinizi sahip olduğunuz mükemmel mekanizmanın ötesinde klişeleşmiş robotlar haline getirmeyin.

Bayramın detoksu, arınması olmaz. Ancak 4 günlük bayram süresince fazladan yediğimiz besinleri sonrasında dengelememiz olur. Vücudumuzun dengesini düşük kalorili diyetlerle alt üst etmemize gerek var mı? Şöyle düşünelim, çok muazzam çalışan bir sistemi alışkın olmadıgı bir düzende farklı çalıştırarak işleyişini bozmak sizce doğru olur mu? Bence bu kendinize yapacağınız en büyük kötülük olur. Bırakın 3 kilo fazlanızı artık. Beslenmeyi bu kadar uçurumlara sürüklemenize gerek yok. Popüler beslenmede sizlere altın tabaklar ile sunulan besinler zaten bizim kültürümüzün bize verdiği nimetler. Önce zararlı diyip kandırılıyor sonrasında pamuklara sarılarak aynı besinlerden şifa bulduruluyorsunuz.

Bayramda kesilen kurban etlerini ilk 24 saat içerisinde tüketirsek hazımsızlık olabilirdi, mevcut hastalığı veya hastalık riski olan bireyler et tüketimine dikkat etmelilerdi, bayramda tükettiğimiz fazla kalorili besinler yüzünden kilo artışımız oldu evet ama bunlar hep oluyordu... Anneanneniz, babaannenizde, dedelerimizde de oldu ama onlar devamında çalıştılar, hareket ettiler. Bizler kolay yolu seçerek şoklanmayı tercih ediyoruz. Doğal yolların ötesinde, kültürümüzün dışına çıkarak bize yine alıştığımız beslenmeyi sunuyorlar. Kendinizin, sahip olduklarınızın farkına varmadan bu “beslenmecilik” oyununu çözemeyeceğiz. Kültürümüze ve kendi besinlerimize sahip çıkmadan gerçek ve sürdürülebilir sağlığımıza kavuşamayacağız. Eğer bu tür hesaplara inanırsak gerçekten şok olacağız ve sonucunda çözümü olmayacak.

Sağlıcakla kalın güzel insanlar….

 

İletişim:

Gmail: dyt.gokceaydin@gmail.com

İnstagram: dyt.gokcegulaydi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar