"ORGANİK BESMELE"
Asuman öztekin millî

Asuman öztekin millî

"ORGANİK BESMELE"

24 Ocak 2018 - 08:53 - Güncelleme: 24 Ocak 2018 - 18:47

İlk kızım için laboratuvar çocuğu diyorlardı. Doğal şampuanı, internette günlerce yaptığım araştırmalar sonucu alınabiliyordu. Yumurtası, Nazilli'den geliyordu.  Çikolatayı 2 yaşında tatmıştı. Tuz, şeker, 1 yaşına kadar yasaktı. 1 yıl boyunca kalabalık bir ortama girmedi; mevlüt, alışveriş merkezi vs.
 

Malum organik ürünler ateş pahası; öyle dolabın yarısı organik, yarısı inorganik olunca da bir anlamı olmuyormuş meğer!
Bu çıkmazdan bunaldığım bir gün,  büyük yengem son noktayı koyup, o anda bütün sorunu çözmüştü sağolsun.
"Kızım canın elma mı çekti, paranın yettiğince pazardan hangisini beğendiysen onu al , BESMELE ÇEK ve afiyetle ye, hiç bir şey olmaz, hatta şifa olur .” demişti. 
 

Bazen kafamızın üstünde asılı duran bilgi, pat diye başımıza düşer de uyanırız, aynen öyle olmuştu.
Besmele'den daha organik ne olabilirdi ki ? Hatta içinde daha fazlası vardı;  inanç, tevekkül, umudun gücü, kadere iman.  Zaten Peygamberimiz dememiş miydi " zorlaştırmayın, kolaylaştırın" 
Biziz kendimize zorlaştıran herşeyi. Hatta çok sonraları öğrendim ki; organik diye bir şey yok, çünkü atmosfer ve su organik değil di artık.

 

Organik; sadece ticari bir isim. 
 

Doğal; doğada kendiliğinden yetişen bitki, mesela dağda açan karçiçeği, ovadaki kuzukulak, dere kenarındaki pisipisi gibi, insan eliyle ekilip sulanmayan bitki...

 

Sera; Mevsim dışı üretilen ürün. Çocuğunuza bugün  sorsanız portakal hangi mevsimin sebzesi diye, muhtemelen bilemeyecektir. Oysa ki, kendisi C vitamini deposu olduğu için, soğuk algınlığına karşı siper olmak için,kış olunca karşımıza çıkmaktadır. E yazın da varsın özleyelim kendisini, bıkmak yerine.
 

Hormon; Sebze/meyvelere çabuk büyüsün, iri olsun diye verilen ilaç. Az çok ayırt ediyoruz , genelde hepsi aynı şekil ve büyüklükte oluyorlar.
 

Tarım ilacı; Hormondan çok daha kötü. Bitkileri haşereden korumak için kullanılan çok tehlikeli zehir; maalesef  sirkeyle  yıkayınca da tamamen kurtulamıyorsunuz. 
 

GDO; Gerçek domatesin tohumunu saklayıp domatesi değiştiren Şeytan işi.
 

Aşılama; Limondan portakal çıkarma eylemi, aslında yarı GDO gibi , pek mübah değil . Ya limonsundur , ya portakal… ne gerek var ortasına , ne gerek var çekirdeksiz limona ?

Belki de insanoğlu hiçbirşeyi ziyan etmesin  diye, herşeyin en faydalı kısmı; çekirdeğidir, sapı- kabuğudur…
 

Endemik; Sadece o bölgeye has ürün. Dünya da bu konuda ilk sıralardayız. Ülkemiz bir iç deniz olduğu için 4.buzulçağından etkilenmemiş. Dolayısiyle 250.000 yıl bitkiler açmış/solmuş, evrilmiş, toprak gübrelenmiş, ne güzel!

 

Farklı iklim ve bitki örtülerinin kesiştiği  bu zengin toprakların bereketi, cömertliği dururken;  Avustralya’dan kg'ı 300-500 TL'ye  Mango getirmeye  gerek yok ! Sadece alerji yapar. Bakın ananas çocuklarına hep hasta… Çünkü 7-8 yaşına kadar, beyni dahi bozan yan etkili alerji ilaçlarını aralıksız içmek zorunda kalıyorlar.  Avokada ve brokoliyi ayrı tutuyorum, iyi ki gelmiş, hoş gelmiş…Onların soyadı artık Süleymanoğlu J

 

Ayrıca; Fransa daki marul ve  dereotuyla, bizdeki salatanın ne tadına, ne de vitaminine ulaşamazsınız . İsterse  içine IV.Lous’in özel sosunu koysunlar, nafile . ..Çünkü arada 250.000 yıl  farkı var; 250.000 mevsim, 250.000 yağmur, 250.000 rüzgar eksik o salatada!

 

Peki ne yapmalı  ? Paketli ürün almayınca sorunun büyük bir kısmını halletmiş oluyoruz aslında. Seçim şansımız olması için mümkün olduğunca market değil pazara gitmeli ve tazeyken tüketmeli. Biraz dikkat verebilmek için, az da olsa bilinçli olmakta ama fazla abartmamak ta fayda var.

Bahçeniz olmasa da balkonunuzda nane, dereotu yetiştirebiliyorsanız amenna..Tarhananız köyünüzden geliyorsa, turşuyu da anneniz yapıyorsa sizden iyisi yok.

 

Tohum savaşları başladığında, ülkemizin taşı toprağı neden altın işte ozaman anlayacağız. Çünkü tohum, altının yerini alacak;  nineden kalma tohumla  kuyumcuya gidip onu bozduracağız, şimdiden varsa elinizde saf  mısır,  buğday  tohumu,  yastığınızın altına koyup  rahat uyuyun ...

 

Asuman Öztekin Milli

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar