BEYNİMİZ BAŞ TACIMIZ !
Asuman öztekin millî

Asuman öztekin millî

BEYNİMİZ BAŞ TACIMIZ !

06 Mart 2018 - 11:03

Son günlerde uzmanlar;  “ ikinci beynimiz bağırsaklarımızdır” diye açıklamalarda bulunuyor.  Kulağa gelişi hoş olmamasına rağmen,  herkes merak ediyor,  ne demek oluyor bu ?

Neyse ki,  geçenlerde bir düzine prof. TV’de Mutluluk üzerine sohbet ederken, sağolsun Nevzat hoca,       “bağırsaklar çok önemli ama ikinci beyin dersek,  beyne haksızlık etmiş  oluruz” dedi de rahatladım.

Yeni bir şey keşfettiğimizde;  etkili olsun diye  hakkından  fazla anlam yükleyecek ifadeler kullanmaktan çekinmeliyiz. İnsanlar bunu yanlış anlayabilir. Kim bilir ? belki de istenen de budur; günün sonunda  beyni üzerine oturan bir toplum yaratmak . Uyanık olmalıyız. Elde fazla yulaf kalınca;  bir zamanlar hayvan yemi olarak kullanılan yulafın, diyetisyenlerin listesine üst sıralardan girdiğini biliyoruz artık.

Beynin sadece bağırsaklarla değil, diğer  organlarla da bağlantısı var. Ayrıca beyinden bağırsaklara giden yol,  önce  mideden  geçiyor, beyinle  direk bir bağlantı yok.  Stresli olduğumuzda;  sadece  bağırsak değil, midemiz de rahatsızlanabiliyor, başımızda ağrıyabiliyor.. Velhasıl, bütün organlar beyinle bir şekilde bağlantılı ve kendi başına hayati. 

Yok efendim,   bazı besinleri yiyecekmişiz de,  bağırsaktan beyne mutluluk sinyali gidecekmiş  ve mutlu olacakmışız. Mutluluğu bukadar hafife almayın …Bu, şuna benziyor; nezaman meşhur Amerikan hamburgercilerinin önünden  geçsem, bir iştahla oturup, hızlıca yer, sonra da tuhaf bir pişmanlık hisseder, rahatsız olurum.  Hiçbir zaman tadı damağımda kalmaz. Oysa ki, güzel bir iskender yediğinizde, eve gelince bir anlatmak istersiniz ballandıra ballandıra.. Ozaman aklıma şu gelir; bu saman köfte, yanında trans yağda kızarmış mayanozli /ketçaplı  patates ve içinde ne olduğunu hala tam bilemediğimiz kolayı subliminal bir mesaj alıp ta yedim herhalde…Çünkü hiç hayalini kurmuyor ama  hep onu yiyoruz! Bir düşünün..

Türkiye’ de zaten mide ve bağırsak problemi çok yaygın. Aslında bunun basit nedenleri var.  

Birincisi; sebze cenneti olmamıza rağmen,  Orta Asya’ dan gelen bir alışkanlık  olsa gerek , hamuru çok tüketiyoruz. Osmanlı zamanında lavaş vardı, sonra malesef pofidik ekmeğe geçtik.   Değişen alfabeler kadar ,inanın bu da önemli .. Sonra küresel bir el, ilk önce ekmeğimizin  ununu değiştirdi. Çünkü her öğün, herkesin yediği tek şey ekmekti,  bugün  Karatay hocanın artık yemeyin dediği ekmek.

İkincisi;  üç tarafımız suyla kaplı olsa da,  yeterince su içmiyoruz.  4 kişilik bir aile de herkes,  günde 2,5 lt su içse, aylık su masrafı 300 TL yapıyor.  Yoksulluk sınırı 5000 TL olduğuna göre şu durumda;  ya günde 2,5 lt suyla açlık orucu tutacağız ya da  sağolsun halk ekmek!

Üçüncü sorun;  düzensiz WC alışkanlığımız. Çok meşgul olsak ta, olmasak ta bu değişmiyor…Bu arada birçok fabrika çalışanı WC ye sayılı ve süreli olarak gidiyor , çünkü moogle artık onu da takip ediyor .

Eskiden babaannem melekler güzel kokuları sever, ismi lazım değiller de kötü kokuları derdi. Hatta hurafe gelecek belki size,  onların bağırsaklara yuvalandığından bahsederdi. Bağırsaklar ikinci beynimiz derken,  beynimizi de teslim mi ediyoruz bu varlıklara yoksa ? Devir şüphe devri ,  müslüman kendi dahil  herkesten, her şeyden şüphe etmeli. Çünkü bize maalesef bütün kodlamaları  bilirkişiler  aracılığıyla yüklüyorlar. Neyseki birkaç iyi adam var da kalkıp hastahanelere gitmeyin,  ilaçlar sizi hasta ediyor diyecek cesareti gösterebiliyor.

“Temizlik imanın yarısıdır”  derken,  birde bağırsaklara yapılan detoks adı altındaki temizlik operasyonuna değinmeden edemeyeceğim. Vücut , hem ruhsal hem fiziksel olarak ona iyi davranırsanız , kendisini onarabilecek mükemmellikte yaratılmıştır.  Bağırsaklara uygulanan detoksların birçoğu,  faydalı bağırsak florasını kazıyıp, bağırsakları bütün mikroplara açık hale getirmektedir dikkat ! 

Beyin ve bağırsak!  biri modern bilgisayarın  binlerce, milyonlarca katı hafıza ve hıza sahip duyguları da algılayabilen işlemci,  diğeri ise boşaltım sistemi.

Bağırsaklar ikinci beynimiz dersek , durum gerçekten çok tehlikeli yerlere gidebilir. Zaten WC de sigara içen, hatta gazete, kahve bile götüren insanlar var ;  birde orada düşünüp karar veren  bir nesil çıkar ortaya.. farkına varmazsınız.Oysa ki, islami edepte hela,  bir an evvel terk edilmesi gereken bir yerdir.

Ve en önemlisi ;  insan mutlak mutluluğa,  nefis terbiyesini tamamen tamamlayınca ulaşır. Bunun ilk adımlarından biri de, uzmanların söylediğinin tam tersine boğazını kısmaktır. Bağırsaktan beyne gidecek mutluluk sinyali,  meşhur hamburgerci deki  gibi çok kısa sürelidir.  Kalıcı mutluluğun sinyalinin, kalpten beyine gitmesi gerekir.

Ve başımızın üstünde taşıdığımız beynimiz;  gökten yağan bütün nurları çeken,  rengi mor taç çakramız” BAŞ TACIMIZ BEYNİMİZDİR” o da birtanedir.  İlle de ikincisi gerekiyorsa,  hemen altında beyincik,  onun altında da omurilik soğanı var, onları taçlandırın.  Ama siz, siz olun Tacınızın üstüne oturmayın!

İnsanın Yaradan la arasındaki perde yediye indiğinde,  en yüce organımız başımız/beynimizle yere eğilerek tevazumuzu gösteririz.   

Tacımızı  sadece secdede indiririz başımızdan.

Asuman Öztekin Milli

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar