İnsan/san düşün!
Akgül Polat

Akgül Polat

İnsan/san düşün!

03 Nisan 2018 - 18:52

İnsan deyip geçememek, en çok insan tavrı sergilemekten acizler için geçerli. Nasıl insan denilip geçilsin ki? Hatalarıyla da insanları kabul etmek ayrıdır, hataları insanlaştırmaktan. Kalp kırmaları bir keseye koyup terazide tartınca ağır gelmemeliydi insandan. Yol almanın gittikçe zorlaştığı bir hayattan, yarım yamalak gelecekler çıkarıyoruz. Sessiz’iz ama can yakıyoruz. İçten pazarlıklı nefes alışlarımız dahi. Bundandır kendimizden bile ardımıza bakmadan kaçışımız.

    Bir veda bir sevda aynı kalpte barınalı beri alttan almıyoruz. Sevmek deyip de vazgeçişi lûgatlardan çıkaran bizdik. Şimdi vazgeçmeden, bir veda etmeden rahat duramıyoruz. Kimse bir değil bizde derken bile acımıyoruz acınacak halimize. Kimseye gerektiği değeri vermiyoruz.

    Dost dediklerimizle hep yarı yolda kalmış ilişkilerimiz. Aşk dediklerimizin çocuklarını üşütüyor sokaklarımız. Yalanlarla inşa edilmiş neredeyse tüm yuvalarımız. Kaybolmuşuz da azizim, bulunamamışız. Bir yaprakla sonbaharı getirmiş yazlarımız. Ne çok şey kaybettiğimizi umursamamışız.

     Birden bire hayat deyip de nefes alan yüzlerimizin rengi kaçmış. Gözlerimizi tam hayata açacakken yalanla kapamışız. Ne sevebilmişiz doğru dürüst ne sahiplenmiş. Öyle ki vicdanı bırakmış bir kuytuda da koşarak uzaklaşmışız. Koşarak uzaklaştığımız kendimiz, yanıbaşımızda saklanmış. Ne dersiniz siz de sizde misiniz, yoksa yalnız kaldığınızı mı sandınız?

     Şimdi sussak ayrı susmasak ayrı dert denilen yoldayız. Yıllarca hayalini kurduğum yaşlar uzanıyor geçiyor ömrümden. Kayıp gözüyle bakmaktan kendimi alamıyor, kaçırıyorum gözlerimden. Sarılırdım şimdi olsa çocukluğumun küçük kollarına. Ellerine yapışır gitme derdim umutla. Yok olmuş vicdanlar da köpürüyor masumiyet. Ölmüş vicdanlarda kalmış, ölmeyen ahlakî vaat.  Şimdi ölsek de bir, eve dönsek de bir olur yok olmuş yanlarımız. Keşke hala insanlıktan bahsedecek kadar dahi insan kalsaymışız!…

                                                                                                        Akgül Polat

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar